Muzeum 303 im. Jana Zumbacha [Zabytki Nieba]


Hi. Today we will show you one very interesting place. The newly opened Squadron 303 Museum. It is in Napoleon, Poland (near Częstochowa). I’d like to begin with great thank you to museum staff. We were unaware of the fact that weekdays are for group tours and individuals are welcome on Sundays. We arrived on Friday, the drive took us exceptionally long, and we arrived 30 minutes before closing time. Despite it we were treated as true guests, we were allowed to freely visit the place. It is absolutely one of the best museums I’ve been to. Due to my passion I’ve seen quite a few. We can see Polish aviation memorabilia not only concerning Squadron 303. You can now see a few shots, there is a lot more to admire so you can have a surprise while visiting. Among others you can see Zumbach’s cigarette case. There are 3 actual WWII Sqn.303 badges. The museum itself is divided into theme chambers. These show the pre-war Polish aviation, or the Polish Army in the West, or the Luftwaffe. More than just WWII air force. Many various types of uniforms. Very coherent, beatifully exposed collection. The building itself is not that big. There are models and cases made of aircraft elements. Creators had a clear idea and considerable funds. This is about the main building. You enter it via vitage airport mobile stairs. There are few more facilities. A cinematic hall, we were shown a 1/2 hour documentary about Jan Zumbach. And this is a scenography of “Dywizjon 303” movie. Rooms where pilots would sleep or play chess. There is also a modern day aviation pub. Outside there are 3 MiG’s, an Iskra and Mi-2 helicopter. These don’t remember the Battle of Britain, but create a nice scenery. I wanted to visit this place for some time. Once more thank you for letting us in so kindly. I recommend this place for all history, aviation, warfare and museum fans. Come to Napoleon, Poland and visit the “Muzeum 303” museum. In front of the building we have a full scale and very decent Hurricane model. The only 1:1 Hurricane in Poland. We have historic Spitfire and Bf-109, but no Hurricane. It may be less popular and iconic than the Spitfire but it served as the RAF workhorse fighter, the first fighter to be flown by Polish pilots in England. A beautiful gate guardian here. The Hawker Hurricane. Now I’ve said it all, were going back to Kraków, bye!

40 thoughts on “Muzeum 303 im. Jana Zumbacha [Zabytki Nieba]

 1. Spoko trzeba będzie odwiedzić. Dzięki i pozdro.
  Jan Zumbach miał szwajcarskie korzenie i się tego nie wstydził, w związku z tym jego nazwisko powinno być wymawiane z niemiecka, czyli "cumbach".

 2. Rewelacja! Mam nadzieję, że twórcy zwróci się inwestycja, bo widać, że włożył w to wiele wysiłku, przemyśleń i serca!

 3. Mylisz się kolego pod Poznaniem w Puszczykowie również stoi pelnowymiarowy Hurricane w muzeum A.Fidlera i jest tam ekspozycja poświęcona dywizjonowi 303 i bitwie o Anglię jak byś był w pobliżu wpadnij i zobacz 🙋

 4. Noooo koniecznie muszę tam zabrać rodzinkę. Wczoraj byliśmy w kinie na 303 więc Napoleon będzie świetnym uzupełnieniem. Dziękuję i tak pozwolę sobie zasugerować, że można by zrobić taki serialik o muzeach, które warto odwiedzić, a które nie są znane tak szeroko jak te warszawskie, czy krakowskie. Pozdrawiam serdecznie i łapka w górę oczywiście 👍

 5. Sama Iskra w malowaniu Sił Powietrznych Indii zrobiła na mnie spore wrażenie!
  Bardzo ciekawe muzeum, będę musiał się tam kiedyś wybrać 🙂

 6. Pod Poznań warto udać się jeszcze do Szreniawy nie daleko od Puszczykowa jest tam w muzeum rolnictwa ciekawa ekspozycja samolotów rolniczych od po2 do belfegora polecam

 7. Nie chciałbyś zrobić odcinka o instalacjach paliwowych samolotów? O ile na początku było łatwo (bo samoloty latały poziomo), to jak później niż radzono sobie z sytuacjami, gdy samolot leciał do góry brzuchem (zarówno samoloty myśliwskie jak i akrobatyczne)?

 8. Miałem okazję uczestniczyć w otwarciu muzeum i potwierdzam że naprawę jest to świetne miejsce, nie wiem jak teraz ale w dzień otwarcia można było wsiąść do kokpitu miga 21, mi2, czy iskry więc zabawa była przednia. Zdecydowanie polecam

 9. To wejście po schodach mnie rozwaliło :D. Ten mig-23 wygląda na idealny stan. Trzeba się tam wybrać koniecznie!

 10. Kapitalna sprawa z tym muzeum, ale dla mnie troszkę za daleko, bo z Podkarpacia. Może kiedyś, 'po drodze'…. A co do Hurricane, to nie gadaj że zapomniany, bo w Krakowie, na Krowodrzy, mieszka mój znajomy co to jest właśnie walnięty na punkcie tego samolotu. Tego i FW-190.

 11. Ta Tojotka super. miałem pytać co to za autko, ale szczęśliwie pokazałeś. Makieta Hurricana jak makieta… To zdaje się jedna z dwóch makiet wykonanych na potrzeby filmu. Widziałem je z bliska jeszcze w czasie realizacji zdjęć do filmu. Jak na moje oko makiety dobre do filmu, ktoś kto ma trochę pojęcia o samolotach od razu dostrzeże wiele niuansów. Natomiast druga makieta znajduje sięobecnie chyba na terenie Instytutu Lotnictwa. Także makiety takie są dwie.

 12. W Pile – i to w bardzo klimatycznym miejscu, bo w hangarze na byłym lotnisku wojskowym jest muzeum Szótego Pułku Lotnictwa Myśliwko-bombowego, który to właśnie stacjonował do końca lat 90' w Pile. Jest wiele atrakcji, bardzo fajnie opisana historia samego pułku, jak i przed, wojennej i po wojennej Pilskiej awiacji. Jest oryginalny "Tygrysek" – Nasz Su-22m4, ponadto samo lotnisko ma bardzo ciekawą historię, znajduje się tam między innymi krąg kompensacyjny używany przez niemców w czasie wojny, który jest ewenementem na skalę krajową (zwłaszcza, że i jego powojenna historia – choć smutna jest bardzo ciekawa). Polecam odwiedzić i pozdrawiam!

 13. W londynie bylem ostatno w muzeum lotnictea sporo watkow o polakach rowniez medale i orginalne blachy z liczba zestrzelen pozdrawiam fajny kanal prowadzisz

 14. Polecam Muzeum Polskie w Rapperswil/Szwajcaria http://www.muzeum-polskie.org/mpr/polski/. Jest tam do zobaczenia parę elementów (mundur, książka lotów, odznaczenia) należących do Zumbacha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *